Przygotowanie do jazdy czyli czy przy odpalaniu auta trzeba wciskać sprzęgło?
Każdy kierowca niezależnie od wielkości doświadczenia powinien znać kilka prostych zasad dotyczących przygotowania do jazdy. Wiele osób zastanawia się nad kolejnością wykonywania czynności przed odpaleniem auta. Niektóre działania są pomijane, bądź są za bardzo upraszczane podczas kursu nauki jazdy. Bazując na doświadczeniu profesjonalnych kierowców rozwiejmy najczęściej pojawiające się wątpliwości.
Kontrola stanu technicznego
Zaczynamy od obchodu wokół auta, sprawdzając, czy nasz pojazd ma odpowiednią ilość powietrza w kołach. Następnie zaglądamy pod maskę, upewniając się o stanie płynów eksploatacyjnych pojazdu, do których należą: poziom oleju silnikowego, płynu chłodniczego, hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy. Gdy wszystkie płyny znajdują się w normie możemy zająć się sprawdzeniem bagażnika, w celu skontrolowania obowiązkowego wyposażenia, takiego jak: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica (oraz przy podróżach międzynarodowych – kamizelka, apteczka, zapasowe żarówki i bezpieczniki, koło dojazdowe lub zestaw naprawczy oraz lewarek). Teraz możemy wsiąść do auta, gdzie ustawiamy fotel, zapinamy pasy, ustawiamy lusterka, po czym uruchamiamy silnik.
Odpalanie automatu
Rozpoczęcie jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów wymaga od nas wciśnięcia pedału hamulca oraz upewnienia się, czy dźwignia zmiany biegów znajduje się na trybie P. Kolejną czynnością będzie już zapalenie świateł i włączenie się do ruchu.
Manual – czy przy odpalaniu auta trzeba wciskać sprzęgło?
Przed włączeniem się do ruchu drogowego w aucie z manualną skrzynią biegów mamy do wykonania większa liczbę kroków, niż w aucie ze skrzynią automatyczna. Podstawową różnicą miedzy tymi sposobami przeniesienia napędu jest występowanie sprzęgła, które w manualu obsługujemy sami. Niedoświadczeni kierowcy zastanawiają się, czy przy odpalaniu auta trzeba wciskać sprzęgło. Odpowiedź brzmi: tak, trzeba. Wynika to z konieczności rozłączenia skrzyni biegów od silnika, ponieważ skrzynia stwarza dodatkowe opory (np. ruch trybów zębatych lub tarcie gęstego oleju). Niewciśnięcie pedała jest swoistym zabezpieczeniem elektronicznym, zamykającym obwód. Jeżeli nie użyjemy sprzęgła, auto będzie maiło trudności z uruchomieniem lub w ogóle nie odpali.
Korzystając z tych rad staniesz się świadomym posiadaczem pojazdu, a nie tylko użytkownikiem. Poświęcanie kilka chwil przed każdą jazdą na upewnieniu się o dobrym stanie technicznym poprawi Twoje bezpieczeństwo, a regularnie wykonywane czynności staną się zdrowym nawykiem rozsądnego i świadomego kierowcy.
Najnowsze komentarze