Czynniki mające wpływ na szybsze tempo starzenia się akumulatora.
Według wiedzy ekspertów naszego warsztatu samochodowego dzisiejsze akumulatory mają żywotność od 2 lub 3 do 4 lat trwałości-maksymalnie. Każdy akumulator się starzeje, więc pojemność maleje, to naturalna prawidłowość uwarunkowana także częstością faz rozładowanie-ładowanie. Ma to ogromne znaczenie w przypadku akumulatorów tradycyjnych, wykonanych w technologiach zarówno AGM, jak i EFB.
Bezpośrednie czynniki szkodzące akumulatorowi
Nigdy producenci do końca nie są w stanie przewidzieć, jaka liczba urządzeń finalnie znajdzie się w wyposażeniu samochodu, zwłaszcza tego starszej generacji, bez tzw. systemów wspomagających zasilanie. Ogniwa także w stanie spoczynku podtrzymują sterowniki aut, zatem sprzyja to jego rozładowaniu, a więc postępujące zasiarczenie akumulatora .
Największy wpływ na żywotności akumulatora
-Permanentne (stałe) niedoładowania baterii samochodowej, wywołanej częstymi, lecz krótkimi jazdami, podczas których akumulator nie zdąży się naładować;
Zbyt duży pobór energii z akumulatora, nawet pojawiający się w stanie spoczynku przez będące wyposażenia pojazdu;
awaria instalacji elektrycznej lub po prostu naturalne zużycie alternatora i rozrusznika,
Zbyt długotrwała ekspozycja na ekstremalne temperatury mróz lub upał; Brak profilaktyki np. regularne badanie poziomu napięcia oraz regularne czyszczenie akumulatora.
Często w naszym serwisie, we Wrocławiu mamy do czynienia z typowymi symptomami wskazujących na zasiarczenie akumulatora z powodu zaniedbań przeglądów technicznych, w tym również problem dotyczy coraz to młodszych egzemplarzy czterech kółek.
Najnowsze komentarze