Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 12, 2019 in Motoryzacja |

Druk 3d części samochodowych – szansa dla przemysłu motoryzacyjnego

Druk 3d części samochodowych – szansa dla przemysłu motoryzacyjnego

Branża motoryzacyjna w ostatnim czasie przeżywa silną transformację. Kolejne normy emisyjne nakładane na producentów samochodów, nakładają na producentów konieczność poszukiwania kolejnych innowacji w dziedzinie produkcji komponentów i samych samochodów. Czy z pomocą w poszukiwaniu kolejnych optymalizacji przychodzi druk 3D? O tym w dzisiejszym artykule.

Druk 3D części motoryzacyjnych – czy to możliwe?

Od dłuższego czasu druk 3D jest wykorzystywany w procesie prototypowania samochodów. Jedną z przyczyn jest krótki czas wytworzenia części i większa jej dokładność w stosunku do form gipsowych czy tradycyjnych modeli glinianych. Jednocześnie model lub prototyp wytworzony przy pomocy druku 3D są bardziej zbliżone do finalnego obiektu, a co za tym idzie mogą podlegać lepszej ocenie.

Części samochodowe z druku 3D w określonych przypadkach mogą pełnić funkcję zamienników oryginalnych

Poza elementami z aluminium i metalu, duża część elementów, na które składa się samochód to części plastikowe. Często zdarza się, że samochody w rzadkich wersjach lub z nietypowym wyposażeniem są wyposażone w unikalne elementy, które na późniejszym etapie użytkowania są trudno dostępne.

Z pomocą przychodzi tutaj druk 3D, który umożliwia odtworzenie takiej części z użyciem drukarki 3D. Posiadając projekt lub chociaż jeden egzemplarz danego elementu z tworzywa, można zmultiplikować element do dowolnej liczby, co przekłada się również na to, że druk 3D jest idealnym narzędziem wspierającym rekonstrukcję klasyków.

Podsumowanie – części samochodowe z druku 3D

Podsumowując, druk 3D części samochodowych to interesująca alternatywa. Producenci samochodów, mogą ją wykorzystywać zarówno do produkcji elementów jak również prototypowania całych samochodów. Z kolei użytkownicy są w stanie odtworzyć słabo dostępne elementy do aut używanych, jak również dorabiać elementy tuningowe zgodnie z własnym projektem. Jeżeli jesteś zainteresowany produkcją lub prototypowaniem części motoryzacyjnych, zobacz więcej na https://plastcore.pl/druk-3d-dla-motoryzacji/