Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 2, 2020 in Motoryzacja |

Czy można wozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu czyli jak bezpiecznie podróżować z dziećmi?

Czy można wozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu czyli jak bezpiecznie podróżować z dziećmi?

Okres wakacyjny sprzyja podróżowaniu – czy to wyjazd na działkę, planowany urlop lub zwykłe odwiedziny babci w sąsiednim mieście. Mając świadomość zagrożeń na drodze jak i bezpieczeństwa współpasażerów, warto wiedzieć, jak prawidłowo przemieszczać się z naszym dzieckiem. W większości przypadków niezbędny będzie nam fotelik.

Czy fotelik jest niezbędny?

W obecnie obowiązujących przepisach dziecko starsze, niż 3 lata i wyższe, niż 135cm wzrostu może podróżować legalnie na tylnym siedzeniu bez fotelika. Natomiast jazda na przednim fotelu może odbywać się, gdy pociecha ma więcej niż 150cm wzrostu. W takim przypadku zamiast w foteliku dziecko siedzi na specjalnej podstawce, przypięte pasami. Siedzisko zapewnia bezpieczeństwo dzięki temu, że posiada stabilne zamocowanie (isofix). Należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby fotelik jak najlepiej przylegał do foteli samochodowych.
Wyjątkiem podróży bez fotelika jest przeciwwskazanie lekarza do tego lub, gdy przewozimy trójkę dzieci, a w aucie nie ma możliwości zamontowania trzech fotelików z tyłu. W takim przypadku pociecha, która ma ukończone minimum 3 lata może siedzieć na środkowym siedzeniu bez fotelika.

Czy można wozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu czyli jazda przodem czy tyłem?

Przewożenie malucha tyłem jest zalecane ze względu na zmniejszenie ryzyka urazów szyi i kręgosłupa. Dlatego, powinniśmy korzystać z tej opcji najdłużej jak się da, minimum do 2 roku życia lub gdy dziecko przekroczy limit wagi lub wzrostu.
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy można wozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu. Jest to pytanie niewątpliwie zrodzone z potrzeby ciągłej kontroli małego człowieka. Możliwość podróżowania z pociechą na przednim fotelu daje nam komfort psychiczny – możemy zareagować, gdy dziecko płacze lub źle się czuje. Jest to szczególnie kuszące, gdy jedziemy bez innych pasażerów, którzy mogliby zaopiekować się maluchem. Dziecko może podróżować na przednim fotelu w foteliku przodem do kierunku jazdy zawsze, gdy pozwala na to konstrukcja fotelika i jego sposób mocowania. Natomiast gdy niemożliwa jest dezaktywacja poduszki powietrznej taki sposób podróży jest zakazany. Jeżeli możesz ją wyłączyć – podróżowanie w ten sposób staje się legalne i bezpieczne.

Producenci fotelików apelują, aby w ramach bezpieczeństwa naszej pociechy nawet po, na pierwszy rzut oka, niegroźnej stłuczce wymienić sprzęt na nowy. Argumentują to tym, że jego konstrukcja może być osłabiona, nie dając żadnych widocznych uszkodzeń, co w przyszłości mógłby stwarzać poważne zagrożenie dla podróżującego w nim dziecka.

Przewożenie małego pasażera bez fotelika może skutkować nie tylko mandatem, ale również stwarza zagrożenie dla zdrowie, a nawet życia dziecka. Pamiętajmy więc o dobrze dobranym foteliku i zapiętych pasach oraz zachowaniu rozwagi i ostrożności na drodze, a podróż stanie się bezpieczna i przyjemna.