Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 1, 2020 in Motoryzacja |

Jak kształtowała się historia Forda i Mercedesa?

Jak kształtowała się historia Forda i Mercedesa?

W XXI wieku codziennie można zaobserwować na drogach różne modele Forda oraz Mercedesa. Dlatego warto dowiedzieć się, jak dokładnie kształtowała się historia tych marek i co sprawiło, że zyskały one tak wielką popularność.

FORD – NAZWISKO, KTÓRE STAŁO SIĘ SYMBOLEM

Cała historia tego samochodu jest nierozerwalnie związana z postacią Henry’ego Forda – amerykańskiego inżyniera urodzonego w 1863 roku. Od najmłodszych lat interesował się on motoryzacją i jej szczegółami. Jako 15-latek opracował i wykonał swój pierwszy silnik parowy. Przez następne lata doskonalił swoje umiejętności oraz poszerzał wiedzę o mechanice i funkcjonowaniu pojazdów. W wieku 28 lat został pracownikiem Edison Illuminating Company w Detroit. W tym samym czasie pracował nad silnikiem spalinowym. Na początku XX wieku Henry Ford założył własne przedsiębiorstwo o nazwie Ford Motor Company, a już w 1908 roku zaczął produkcję swojego pierwszego samochodu do sprzedaży – model T. Po ogromnym sukcesie, Henry oraz jego syn Edsel, wykupili wszystkie udziały w spółce za kwotę ponad 100 milionów dolarów, dzięki temu zostali wyłącznymi beneficjentami osiągniętych zysków. W 1943 roku umarł syn Henry’ego, jeszcze przez dwa kolejne lata sam sprawował stanowisko prezesa firmy, potem przekazał je wnukowi. Założyciel Ford Motor Company zmarł w 1947 roku mając 83 lata.
Dlaczego działalność Forda jest tak istotna dla przemysłu samochodowego? Ponieważ zrewolucjonizował on masową produkcję. W swojej fabryce wprowadził ruchomą linię montażową, która przyspieszała konstruowanie samochodów. Do chwili obecnej w ten sposób wykonuje się wytwarzanie aut. Jednocześnie, pierwszy stworzony model T był łatwy w obsłudze i wytrzymały, a co najważniejsze – dostępny dla szerszego grona klientów.

MERCEDES – IMIĘ, KTÓRE ZMIENIŁO MOTORYZACJĘ

Aktualna marka jest połączeniem dwóch spółek motoryzacyjnych założonych w drugiej połowie XIX wieku. Pierwszą – Benz & Co. – stworzył Karl Benz w 1883 roku, a drugą, Daimler-Motoren-Gesellschaft, wymyślił Gottlieb Daimler. Właśnie jeden z klientów DMG, Emil Jellink, złożył zamówienie na nowy silnik. Firma podpisała z nim kontrakt, a nowy produkt otrzymał nazwę Daimler-Mercedes. Drugi człon pochodził od imienia córki Jellinka. Obie spółki połączyły się po działaniach I wojny światowej w celu uniknięcia kryzysu ekonomicznego. Umowę spisano i zatwierdzono w 1926 roku. Oficjalnie działała ona pod tą nazwą do 1998 roku przez cały czas produkując samochody Mercedes-Benz. W tym samym roku nastąpiła fuzja z amerykańską marką Chrysler (DaimlerChrysler), jednak trwała tylko do 2007 roku. Spółka ponownie zmieniła nazwę, od teraz brzmiała ona Daimler AG. Dokładnie pod takim logiem pracuje do dzisiaj ta firma. Jej najlepszym produktem pozostaje nadal Mercedes-Benz.

WSPÓŁCZESNOŚĆ FORDA I MERCEDESA

Według rankingu najbardziej wartościowych marek na świecie przeprowadzanego przez firmę Interbrand w 2019 roku, Mercedes-Benz zajmuje 8. pozycję, a Ford 35. Wartość tego pierwszego szacowana jest na niecałe 51 miliardów dolarów, z kolei Forda na 14 miliardów. Natomiast inaczej prezentuje się ranking sprzedaży modeli danej marki w 2019 roku, tutaj Ford zajmuje 3. miejsce ze sprzedażą ponad 4 700 000 samochodów, Mercedes-Benz uplasował się na 9. pozycji sprzedając około 2 490 000 aut.

SPRZEDAŻ KONKRETNYCH CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH

Salony samochodowe oferujące dany model mogą także pomóc w zdobyciu konkretnego elementu. Oryginalne części Ford może też zamontować w swoich punktach serwisowych. Podobnie oryginalne części Mercedes jest w stanie sprzedać i zamontować.