Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 16, 2022 in Motoryzacja |

Rallycross: Mieszanka rajdów i wyścigów na torze

Rallycross: Mieszanka rajdów i wyścigów na torze

Rallycross to konkurencja, która łączy w sobie elementy rajdów oraz wyścigów na torze. W trakcie zawodów kierowcy ścigają się po krótkiej, specjalnie przygotowanej trasie, która składa się z asfaltu oraz szutru.

1. Historia Rallycrossu
Rallycross powstał w latach 60. XX wieku w Europie. Pierwsze zawody odbyły się w Wielkiej Brytanii. Początkowo popularność tej konkurencji nie była zbyt duża, jednak z czasem zaczęła zyskiwać na popularności zarówno w Europie, jak i na świecie.

2. Główne zasady rywalizacji
Rywalizacja w Rallycrossie odbywa się na specjalnej trasie, która składa się z asfaltu oraz szutru. Kierowcy startują z pozycji wyścigowej i ścigają się przez kilka okrążeń. W trakcie zawodów zmieniają się także rodzaje nawierzchni, co dodaje dodatkowego wyzwania dla zawodników.

W trakcie rywalizacji kierowcy mogą korzystać z joker lap – specjalnej, dłuższej trasy, która umożliwia wyprzedzenie rywala. Joker lap należy odbyć raz w trakcie zawodów.

3. Kategorie samochodów
W Rallycrossie używa się specjalnie przygotowanych samochodów, które są dostosowane do jazdy na różnego typu nawierzchniach. W zależności od kategorii, samochody różnią się mocą, rodzajem napędu oraz innymi specyfikacjami technicznymi.

Do kategorii w Rallycrossie należą m.in.:
– Supercars – samochody o mocy rzędu 600 KM, napęd 4×4
– RX2 – samochody o mocy 310 KM, napęd przedni
– Super 1600 – samochody o mocy 250 KM, napęd przedni

4. Najważniejsze zawody
W Rallycrossie odbywają się liczne zawody na całym świecie. Jednym z najważniejszych jest Rajd Niemiec, który jest etapem mistrzostw świata FIA w Rallycrossie. Innymi popularnymi zawodami są m.in.:
– Rajd Francji
– Rajd Szwecji
– Rajd Włoch

5. Polscy przedstawiciele
W Rallycrossie startują także polscy zawodnicy. Jednym z najbardziej znanych jest Janusz Bałachowski, który zdobył m.in. tytuł mistrza Polski w Rallycrossie oraz startował w europejskich i światowych zawodach. W Rallycrossie startuje także Rafał Koper, który reprezentuje Polskę na międzynarodowych zawodach.