Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 21, 2020 in Motoryzacja |

Jak zadbać o zasilanie naszego samochodu czyli prostownik do akumulatora – jak podłączyć?

Jak zadbać o zasilanie naszego samochodu czyli prostownik do akumulatora – jak podłączyć?

Od auta oczekujemy dobrych osiągów, nowoczesnego wyglądu oraz niezawodności. Jednakże to tylko maszyna, którą nawet najmniejszy element może wyłączyć z użytkowania. Przykładem takiej części może być rozładowany akumulator. Łatwym rozwiązaniem na to rozczarowanie jest prostownik.

Jak naładować akumulator prostownikiem – prostownik do akumulatora: jak podłączyć?

Dowiedz się odpowiedzi na pytanie: prostownik do akumulatora jak podłączyć, żeby nie martwić się ewentualną naprawą. Poniżej opisane zostały wskazówki, które krok po kroku objaśnią co robić, byś miał pewność, że to zadziała.
Uwaga: zachowaj szczególną ostrożność podczas mocowania oraz odłączania biegunów, ponieważ kolejność ma znaczenie.

  1. Na samym początku demontujemy akumulator z pojazdu, odłączając klemę minusową (czarną), a następnie plusową (czerwoną).
  2. Podpinamy akumulator do klem prostownika; czerwony zacisk (z symbolem +) do bieguna plusowego i czarny zacisk (z symbolem –) do bieguna minusowego.
  3. Gdy umocujemy urządzenia w ten sposób, możemy podłączyć ładowarkę do źródła zasilania.
  4. Włączamy prostownik i wybieramy odpowiedni tryb, zależny od temperatury środowiska oraz rodzaju i pojemności akumulatora.
  5. Długość oczekiwania zależy od poziomu rozładowania akumulatora, jego wielkości oraz wybranego trybu ładowania. Proces ten może trwać od kilkunastu minut do kilkunastu godzin.
  6. Co jakiś czas kontrolujmy poziom naładowania i zwracajmy szczególną uwagę na to, czy nie wydają się z niego jakieś dźwięki lub gaz. Jeżeli tak się dzieje – natychmiast przerwij proces ładowania.
  7. W przypadku, gdy potrzebujemy natychmiast wyruszyć w trasę, wystarczy nam około 30 minut ładowania. Resztę pracy wykona alternator w aucie.
  8. Po zakończonym procesie ładowania prostownik powinien sam się wyłączyć. Dla bezpieczeństwa odłączamy go od sieci.
  9. Zdejmujemy klemy prostownika najpierw pamiętając o tym, by zacząć od bieguna minusowego, a następnie plusowego.
  10. Ostatnim krokiem przed odpaleniem auta jest zamontowanie akumulatora w pojeździe. Podłączamy najpierw biegun dodatni, a następnie biegun ujemny.
  11. Finalnie, uruchamiamy silnik i jesteśmy gotowi do jazdy.

Jak nieświadomie nie rozładowywać akumulatora

Sytuacja z rozładowanym akumulatorem, gdy pojawia się raz na rok, nie jest niczym strasznym. Gdy nie pojawia się częściej, nie musimy martwić się zmianą akumulatora, co wiązałoby się z wielkimi kosztami. W celu wsparcia pracy akumulatora możemy przynajmniej raz w tygodniu wybrać się na przejażdżkę dłuższą, niż 30 km. Nie zostawiać podłączonych ładowarek w gniazdach zapalniczek. Pamiętać o gaszeniu świateł (zarówno tych wewnątrz jak i na zewnątrz auta). W miarę możliwości podczas krótkich przejażdżek zrezygnuj z dodatkowych odbiorników prądu takich jak radio, czy klimatyzacja oraz nie podłączaj urządzeń do gniazda zapalniczek. Regularnie kontroluj czystość klem. W sytuacji, gdy auto nie odpala – nie kręć rozrusznikiem dłużej niż 15 sekund.