Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 30, 2020 in Motoryzacja |

Światła do jazdy dziennej i przeciwmgielne w jednym czyli technologia DRL w starszych autach.

Światła do jazdy dziennej i przeciwmgielne w jednym czyli technologia DRL w starszych autach.

Rozwój technologiczny obejmuje coraz więcej dziedzin życia. Zwiększa on wydajność sprzętów, ułatwia funkcjonowanie, poprawia komfort życia. Motoryzację również dotknął postęp, który wpłyną m.in. na oświetlenie pojazdów. Obecnie najczęściej używane są światła do jazdy dziennej w technologii LED.

Homologacja pojazdów

Przepisy w większości krajów europejskich wymagają jazdy z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej przez całą dobę. Wynika to z ciągle zwiększającego się natężenia ruchu drogowego i chęcią poprawienia bezpieczeństwa. Od 2011 roku światła do jazdy dziennej w technologii LED stały się wyposażeniem obowiązkowym w nowo produkowanych autach, za sprawą przepisów Unii Europejskiej. Było to podyktowane tym, że ich produkcja i recykling jest mniej szkodliwy dla środowiska. Oświetlenie DRL zmniejsza zużycie paliwa, co wpływa pozytywnie na środowisko i portfel kierowcy.

Światła do jazdy dziennej i przeciwmgielne w jednym czyli jak mieć światła do jazdy dziennej i przeciwmgielne

Wiele starszych aut nie posiada świateł do jazdy dziennej, maja one natomiast światła przeciwmgielne lub możliwość ich zamontowania. Chcąc zmodernizować swoje auto część ludzi decyduje się na montaż uniwersalnych świateł DRL (świateł do jazdy dziennej), które niekoniecznie pasują do wyglądu każdego auta. W internecie można łatwo znaleźć gotowe zestawy zawierające światła do jazdy dziennej i przeciwmgielne w jednym. Przy zakupie zwróćmy uwagę na kształt i wymiar lamp oraz, co najważniejsze, upewnijmy się, że dany zestaw posiada certyfikat i homologację naszego kraju.

Korzystając z takiego rozwiązania nie ingerujemy w kształt nadwozia, a jednocześnie otrzymujemy bezpieczny i legalny sposób na korzystanie ze świateł DRL, nie tracąc funkcjonalności lamp FOG (świateł przeciwmgielnych). Montaż takiego zestawu jest łatwy nawet dla niedoświadczonych pasjonatów mechaniki, ponieważ nie wymaga specjalistycznych narzędzi czy branżowej wiedzy.

Auta z ostatniej dekady są fabrycznie wyposażone w system oświetlenia DRL, zgodnie z wymaganiami prawnymi krajów europejskich. Kupując auto starsze niż 10 lat nie spotkamy takiego rozwiązania jak DRL. Warto więc zastanowić się, czy nie chcemy wesprzeć środowiska i zainwestować długofalowo w zamontowanie świateł do jazdy dziennej. Dodatkowo otrzymamy lepsza widoczność pojazdu w ruchu drogowym, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa własnego i innych.