Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 30, 2020 in Motoryzacja |

Historia marki Volkswagen: Od Garbusa po globalnego potentata

Historia marki Volkswagen: Od Garbusa po globalnego potentata

Historia marki Volkswagen: od Garbusa po globalnego potentata

Początki Volkswagena

W 1937 r. niemiecka firma motoryzacyjna Volkswagen powstała na polecenie Adolfa Hitlera, który chciał stworzyć samochód dla mas. Pierwszy model, znany powszechnie jako Garbus, został zaprezentowany w 1938 r. i stał się hitem sprzedażowym w ówczesnych Niemczech.

Kryzys i odbudowa po wojnie

Po II wojnie światowej fabryka Volkswagena znalazła się w pułapce, gdyż wiele narodów kojarzyło Volkswagena z reżimem Hitlera i wojennymi zbrodniami. Jednak dzięki inicjatywie brytyjskiego rządu samochody Volkswagena trafiły do Brytanii i innych państw, co pomogło firmie wyjść z kryzysu.

Wyciek emisji spalin i skandal Dieselgate

W 2015 r. świat zdziwił się, gdy okazało się, że Volkswagen oszukiwał przy przepisach emisji spalin swoich samochodów, wykorzystując specjalne oprogramowanie, które mierzyło wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. Skandal Dieselgate zaszkodził reputacji firmy, ale Volkswagen wznowił sprzedaż po wprowadzeniu nowych, bardziej ekologicznych technologii.

Ekologiczna przyszłość

Volkswagen przeznaczył 34 mld euro na rozwój elektrycznych samochodów i infrastruktury ładowania. Marka planuje również zaprojektowanie 75 różnych modeli elektrycznych samochodów do 2029 r. To właśnie w segmencie alternatywnych napędów Volkswagen stawia na bycie liderem rynku.

Nagrody i wyróżnienia

W ciągu lat Volkswagen otrzymał wiele nagród za swoje samochody, włączając w to nagrodę Car of the Year, World Car of the Year i Green Car of the Year. Marka Volkswagen jest uważana za jedną z najlepszych w swojej kategorii i pod koniec 2019 r. zanotowała wzrost sprzedaży o 0,5% w porównaniu do poprzedniego roku.

Podsumowanie
Historia marki Volkswagen zaczyna się od Garbusa i ciągnie się przez mnóstwo wyzwań, które firma musiała stawić czoła. Ale dzięki innowacji, ekologiczności i dobrej jakości Volkswagen stał się jednym z największych i najbardziej szanowanych producentów samochodów na świecie.